Vývoj reggae v Česku 1. část

Reggae v naší zemi nepatří mezi nejoblíbenější žánry, ovšem svoji stálou a pevnou základnu u nás má. I tak se některé reggae kapely dosáhli na přední příčky hitparád a některé reggae hity zná snad každý.

Yo Yo Band jsou průkopníky reggae

V 70 letech minulého století česká kapela Yo Yo Band, vedená známými bratry Tesaříky, se nejprve věnovala soulu, postupem času se v jejich hudbě stále více začalo projevovat reggae. Jejich sláva strmě stoupala a dnes je Yo Yo Band považován za stálici české hudební scény.

Babalet je ikonou českého reggae

Babalet vznikl v 1984 pod vedením „rastamana“ Aleše Drvoty. Stejně jako u Yo Yo Bandu, ani jejijch prvotní tvorba nebyla zaměřená na raggae, nýbrž na tvrdší rock. Až o rok později začalo v jejich tvorbě převažovat reggae, později také s africkými rytmy.

V roce 1987 postihla skupinu tragédie, při které zahynul frontman kapely Aleš Drvota. Zbytek skupiny se rozhodl tvořit i nadále, ale tentokrát s černošským zpěvákem Martinem Tankweyem. Kapela existovala až do roku 1997, během let proběhlo pár změn v sestavě.

První tóny reggae v Česku

Známá kapela Nahoru dolů po schodišti band se sice pokoušela o klasický bigbít, jenže kluci moc hrát neuměli a hudbu tvořili hlavně pro zábavu. Jejich prvotní písně proto připomínají vše možné, ale převažují tóny ska a reggae. Jejich originální a osobitá hudba zaujala mnoho vyznavačů alternativní hudby a dnes patří skupina mezi uznávané kapely.

Další kapely přibývali

Mezi nejznámější české reggae kapely patří mladoboleslavská skupina Švihadlo, která je na výsluní dodnes. Jejich původní název zněl Nouzový východ, ovšem po ním vystupovali pouze krátce.