
Drobná plastová anebo kovová kolečka se spínacím špendlíkem na zadní straně. Právě to jsou placky, které mají mnoho způsobů využití. Můžete s nimi vyjádřit svůj názor, ale i sympatie ke konkrétní politické straně anebo hudební skupině či zpěvákovi. A právě tento poslední způsob využití udělal z placek celosvětový fenomén.
Na oblečení anebo na batoh?
Placky patří v současné době především k módním doplňkům, jejichž pomocí dává nositel najevo, co se mu líbí a jaké má názory. Svým způsobem lze nošení konkrétní placky přirovnat ke sdílení názorů na sociálních sítích. S tím rozdílem, že plackou vyjadřujete svůj názor tak nějak více osobně. Placky ve své prapůvodní podobně sloužily k vyjadřování sympatií prvním americkým prezidentům. Nosily se našité do klopy kabátu anebo jako přívěsek na řetízku od hodinek. V samých počátcích jejich éry vypadaly na první pohled spíše jako knoflíky, teprve později dostávaly dnešní podobu. Ta se začala rýsovat v momentě, kdy na původním knoflíku přistála vrstva celuloidu. Ta měla za úkol prodloužit životnost placek a zamezit jejich odření. Tuto inovaci přivedla na světlo světa americká firma Whitegead & Hoag, která také poprvé přišla s myšlenkou upevňování placky pomocí spínacího špendlíku. Právě jí můžeme vděčit za existenci placek v dnešní podobě.
Placky se sběratelskou hodnotou
Vzhledem k dlouhé historii výroby placek můžete dnes narazit i na kousky, které již mají sběratelskou hodnotu podobně jako poštovní známky, mince anebo odznaky. Jsou to především placky související s významnými historickými událostmi anebo ty, které nějak souvisí s hudebním průmyslem. Právě ten byl příčinou masivního celosvětového rozšíření placek. Dodnes tak můžete narazit na placky se skupinou Beatles anebo pouze Johnem Lennonem. Do popředí se placky dostaly také mezi milovníky punku, u nichž ostatně na výsluní setrvávají dodnes. S plackami byla však spojena i éra hippies a možnost dát světu na odiv svůj protest.
Zakázané americké zboží
Vzhledem k tomu, že zemí původu placek byla Amerika, z níž do zemí východního bloku mnoho věcí proudit nesmělo, dostaly se k nám poměrně pozdě. O to víc jsme si je ale oblíbili a právě placky se staly symbolem polistopadového dění. Mnoho z nás si jistě ještě pamatuje placky s hesly: „Havel na hrad“ a podobné. Plackami se velice jednoduše také dala vyjádřit příslušnost k politické straně nebo hnutí či pouhé sympatizování s konkrétním myšlenkovým proudem.