Život a předčasně smutný odchod Boba Marleyho

Ačkoliv je Bob Marley považován za průkopníka reggae, jeho hudbu nebo alespoň jeho jméno zná téměř každý. Neustále usměvavý dredař, kouřící marihaunu, zarytý rastafarián (což se mu stalo osudným) uchvátil svými jamajskými rytmy milióny posluchačů a jeho hudba žije dodnes, i po jeho předčasné v roce 1981.

Hudbu miloval odmala

Robert Nesta Marley (6.2. 1945-11.5.1981) se narodil na Jamajce na farmě svého dědečka, ačkoliv jeho otec (který byl běloch) rodinu finančně zabezpečil, moc doma nebýval. Jeho otec zemřel, když bylo Bobovi pouhých deset let. Matka se znovu vdala a po čase přibyli Bobovi další sourozenci. Osudové pro něj bylo setkání v dětství s Nevillem Livingstonem (později známý jako Bunny Wailer), začali spolu vystupovat.

Boba Marleyho nejvíce zasáhl styl hudby ska a toho se dále vyvíjela celá jeho tvorba. Prvně vystupoval ve vokální skupině Higgs a Wilson. V té době nehrál Marley na žádný hudební nástroj, proto ho Higgs začal učit hrát na kytaru.

Zpočátku působil ve skupinách

Roku 1963 se Bob Marley, Bunny Wailer, Peter Tosh, Junior Braithwaite, Beverley Kelso, a Cherry Smith nazývali The Teenagers. Později název změnili na Wailing Rudeboys, poté na Wailing Wailers – v ten moment je objevil producent Coxsone Dodd a konečně pak na Wailers. Kariéra se začala úspěšně rozjíždět.

Kapela se rozpadla v přátelském duchu a Bob Marley účinkoval v několika jiných kapelách. Teprve v roce 1974 postavil nové Wailers, kde zpívalo také ženské trio. Součástí tria byla také jeho manželka Rita se kterou se oženil v roce 1966.

 

Rita: Osudová žena

S Ritou měl Bob Marley tři děti a k tomu adoptoval její dvě dcery, jednu z předchozího vztahu a druhou z mileneckého poměru, který Rita měla.

Ovšem ani Bob Marley nebyl žádný svatoušek a mimo vztah s Ritou měl dalších šest dětí. Nejmladší dcera se narodila 19 dní po smrti svého otce.

Smutný odchod BoBa Marleyho z tohoto světa

Bob Marley rád hrál fotbal a v roce 1978 se při jednom zápasu si zranil nohu. Při ošetřování mu lékaři našli zhoubný nádor, který se té době dal ještě zastavit. Ačkoliv byl Bob Marley vychováván jako katolík, konvertoval k rastafariánství se vším všudy – rastafariáni neuznávají jakýkoliv zásah do těla. S postupující zákeřnou nemocí stále vystupoval a vydal své nejslavnější dvojalbum Babylon by bus.

Po vystoupení v roce 1980, kde téměř zkolaboval se rozhodl svou nemoc řešit a podstoupil chemoterapii, při které přišel o své osm let nestříhané dredy. Bylo však příliš pozdě. Rakovina se rozšířila do jater, plic i mozku.

Zemřel v nemocnici v Miami na Floridě v přítomnosti svého syna Ziggyho (jeho nejstarší syn) a byl pohřben společně se svou kytarou, fotbalovým míčem a marihuanovým pukem a prstem od etiopského prince ve svěm rodném městečku.