Co znamenají rastafariánské barvy

Kromě marihuany, dredů a reggae se rastafariáni vyznačují oblíbenými barvami, které rastafariánsví symbolizují. Zelená, červená a zlatá (ne žlutá, jak se mnoho lidí mylně domnívá) se používají k výrobě oblečení, pletených čepic na dredy, batohů nebo peněženek. Proč právě tyto tři barvy?

Inspirace v etiopské vlajce

Inspirací pro rastafariánské barvy se stala stará etiopská vlajka, na níž byl vyobrazen lev Juda se zlatou korunou a žezlem. V pozadí za lvem se nachází zelená, červená a zlatá barva. Barvy na vlajce se odvíjí od minulosti rastafariánů, kteří se považují za potomky afrických otroků, kteří byli odvlečeni v dobách otrokářství proti své vůli do Ameriky a přilehlých karibských ostrovů.

Zelená barva znázorňuje zkolonizovanou africkou zemi, kterou museli násilně opustit.

Zlatá (žlutá) barva představuje zlato a veškeré bohatství, které africkému lidu odcizili kolonisté a otrokáři.

Červená barva je barvou krve, která byla v době otrokářství prolita.

Verzí, co barvy znamenají, existuje více a dodnes se historici neshodli, která je ta pravá. Tato verze se považuje za nejdůvěryhodnější.

Drtivá většina rastafariánů, ale také jejich obdivovatelů vybírá oblečení (oblíbené jsou pletené nebo háčkované čepice na dredy v rastafariánských barvách) a mnoha různých praktických i módních doplňků.