Odkud se vzalo oblíbené reggae?

Při zmínce o reggae napadne mnoho lidí Bob Marley, kerý tento styl hudby proslavil. Jeho začátky však sahají do šedesátých let minulého století na slunnou Jamajcu. Za předchůdce tohoto pohodového stylu jsou styly ska a rocksteady, které „letěly“ na Jamajce během let 1966-68, až po té jsou zaznamenány první zmínky o reggae. V jejich textech se tehdy zřídka objevovaly zmínky o rastafariánství. Texty spíše pojednávaly o zábavě, sociální situaci na Jamajce nebo výtržnictví hnutí Rude boys, což byly tehdy největší fanoušci reggae.

Boj mezi producenty dal vzniknout reggae

Pravděpodovně rivalita mezi producenty najít nový svižnější směr (tehdy nebylo reggae tak pomalé, jak ho známe dnes) dala vzniknout novému hudebnímu žánru reggae. Rocksteady zcela vymizelo, i když někteří interpreti přezpívali své písně do stylu reggae. Tehdy se zpívalo zejména o ženách, sexu, alkoholu, zábavě apod.

Vliv rastafariánství

Vliv rastafariánství stále sílil mezi lidmi, což se také odrazilo v textech reggae. Stále více se v textech začalo objevovat toto náboženství, včetně kouření marihuany (rastafariánství marihuanu podporuje jako jediné oficiální náboženství).  Bubnování nyabinghy hudbu zpomalilo a přibyly vokály. Steré hity se začaly předělávat, v nových textech se však objevuje rasta tématika. Toto propojení dalo vzniknout root reggae, které po světe proslavil právě zmiňovaný Bob Marley.

Reggae v dnešní době

Stejně jako ostatní hudební žánry i reggae prošlo určitým vývojem a pro dnešní reggae se používá spíše výraz dancehall. Mnoho interpretů tyto žánry propojuje.

V Česku patří mezi nejznámější reggae kapely Švihadlo, která své fanoušky zásobuje reggae hity již od roku 1983.