Vývoj reggae v Česku 2. část

Jak už jsme psali, nejznámější českou reggae a ska kapelou je Švihadlo, ovšem nejsou jediní, kteří v osmdesátých letech vznikli. Známých i méně známých projektů, které hrály raggae nebo ska vzniklo mnoho.

Další reggae projekty

Black & White a Bio 29, kteří míchali raggae a ska. Ventil RG se věnovali spíše ska, ale prvky reggae se ska úzce souvisí. Vidiek, Bez ladu a skladu (ze Slovenska) jsou další kapely a uskupení v jejichž tvorbě se více nebo méně vyskytovalo reggae nebo ska.

Hypnotix patří mezi nejlepší

Ex-kytarista kapely Babalet Michal Dittrich, o které jsme psali v první části, na konci 80 let založil hudební uskupení Hypnotix, které je považováno za nejlepší reggae kapelu u nás.

Ještě před Hypnotixem byla mezi lidmi známá kapela Hokaido, kterou založil Jan Maxa (později účinkoval ve známější kapele Vltava). Kapela Hokaido experimentovala nejen s reggae, ale také s new age nebo lidovou hudbou. Kapela však zůstala pouze u domácích nahrávek.

Reggae v dnešní době

V dnešní době se každoročně koná mnoho akcí, které s reggae souvisí. Koncerty, vystoupení a festivaly. Největším reggae festivalem byl festival, který se konal v Žíznikově u České Lípy. Ačkoliv byl festival úspěšný, v roce 2012 se organizátoři rozhodli, že se další ročníky již konat nebudou. I přes vysokou účast byl festival ztrátový a důsledné kontroly policie kvůli marihuaně byla další věcí, která je odradila od pořádání dalších ročníků, což je velká škoda nejen pro příznivce reggae.