Jamajca: Kolébka rastafariánství 1. část

Jamajcu mnoho lidí zná jako rodiště Boba Marleyho, kolébku raggae a rastafariánství, ovšem Jamajca toho nabízí mnohem více a i přes svou pohnutou minulost si Jamajčané zachovávají pozitivní přístup k životu. Jamajca se nachází na ostrově se stejným názvem ve Velkých Antilách v Karibském moři.

Historie Jamajky

Stejně jako zbytek Ameriky i Jamajku objevil Kryštof Kolumbus a stala se španělskou kolonií. Od roku 1655 až do roku 1962 byla však britskou kolonií a v roce 1962 vyhlásila Jamajka svou nezávislost.

Před objevením a kolonizací obývali zemi indiáni, kteří na ostrov přišli kolem roku 650 z Jižní Ameriky. Arawakové byli mírumilovní, ale jak všichni víme, během kolonizace z indiánů toho moc nezbylo. Po Arawacích zbylo jen pár artefaktů, které jsou vystavené v místním muzeu.

Během anglické kolonizace byla Jamajka místem pro import otroků (toto dogma si nese dodnes) a výrobu známého rumu Captain Morgan (Henry Morgan byl na Jamajce guvernérem), který se dnes vyrábí na Puerto Rico.

Tropický ráj

Jamajka je doslova je rájem pro každého milovníka bílých pláží s korály a azurového moře. Lesy jsou plné cenných dřevin, různobarevně kvetoucích rostlin a kaktusů. Ostrov je také plný rostlin a zvířat, která nikde jinde neuvidíte. Tropické lesy, vápencové krasové plošiny a lázeňská střediska s léčivými minerálními prameny jsou lákadlem pro turisty. Podmořský svět uchvátí každého, kdo se zde rozhodne potápět.

Mezi největší klenoty Jamajky patří Národní park Blue and John Crow Mountains, který je zapsán v seznamu přírodních památek UNESCO. Součástí parku jsou tři horské masivy, nejvyšší hora Blue Mountain Peak (2 256 metrů) se nachází v jižní části parku.